Kutil

Pohon posuvné brány

18.6.2014

Když už člověk na domě odmaže všechny nezbytnosti spojené s bydlením, začne řešit luxus a pohodlí. Jednou s takových věcí je pohon posuvné brány (koho by bavilo pokaždé otevřít bránu, vyjet, zavřít bránu, odjet) když to jde jednoduše. Posuvnou bránu máme už nekolik let, tak si myslím, že je čas na malé shrnutí pro ostatní nebo až budu stavět něco podobného příště.

  1. Rozhodně se vyplatilo jít do silnějšího motoru než byl potřeba s kovovou převodovkou (v našem případě FAAC 764ER) = ač se to nezdá, tím že je brána snadněji otavíratelná než zamčená branka, bude se používat stále častěji = vyšší četnost = větší výdrž. Pak samozřejmě také zima, kdy si pohon resp. brána razila cestu čerstvým sněhem – nutnost výkonu byla znát.
  2. Použití jiného dálkového ovladače než originál – vnašem případě Hörmann HSM4 868,3Mhz. Ve srovnání se sousedy používající originální ovladač FAAC má tento větší dosah. Přijímaci jednotka se vešla k elektronice pohonu, jen je potřeba dát pozor na polarizaci antény-drátu kvůli dosahu. Přijímací jednotku máme dvoukanálovou – tzn. na druhé tlačítko jen částečné otevření.
  3. Chce to mít více ovladačů – dosti se ztrácejí. Občas zkončí v pračcce – pak je třeba ovladač umít v destilované vodě, nechat vyschnout, pročistit kontakty integrovaných obvodů špendlíkem a dát novou baterku (ta stará je vodou vyzkratovaná). Kupodivu to ovladač přežije a i si pamatuje nastavení.
  4. K bráně z domu zavézt signální kabel – tahal jsem ho dodatečně je to opruz zvlášť když mezitím zaroste zahrada a do chráničky Vám nanosí mravenci písek, až je neprůchodná. Signalizační kabel využívám jednak k ovládání brány pomocí pevného tlačítka od vchodových dveří, když se ztratí všechny ovladače. Jednak lze bránu otevřít pomocí naší GSM brány – o tom v jiném článku.
  5. Vysvětlit dětem, že se na bráně nejezdí a že když se brána pohybuje, tak se k ni nechodí. Brána umí přerazit prsty! Nastavení na nižšíí sílu sice funguje, ale ne v zimě, kdy dřevo na bráně nasákne vodou a je těžší – pak je třeba plný výkon a ten už dětská ruka nezastaví.
  6. Majáček – původně se nám nelíbíil, ale časem jsme zjistili, že je to děsně praktická věc, protože brána se dá otevřít z větší vzdálenosti a pak je díky majáčku vidět zda se už hýbe nebo ne.