Zvukař

Náhrávání přímo z Behringer X-32

20.8.2014

Dnes jsem poprvé vyzkoušel přímé nahrávání koncertu z pultu Behringer X-32 jen pomocí USB kabelu.
Zdá se, že to funguje více než skvěle.
Co je k tomu potřeba:

  1. Na pultu v Routingu v oušku „card out“ nastavit které skupiny vstupů má pult pouštět přes USB / Firewire kartu. (tady trochu chybí, že se nedá – nebo jsem to nikde nenašel – definvout oudkud se má signál brát – defaultně je direct out, ale to pro naše účely je zrovna to pravé)
  2. Připojit notebook pomocí USB kabelu = POZOR – pult má dva USB výstupy – jedne slouží jen k ovladání (Remote control) a druhý je pro nahrávání. Nahrávací je ten v přídavné kartě.
  3. V mém případě jsem použil můj pracovní notebook Toshiba Tecra S4 s Ubuntu Linux 14.04 s mým oblíbeným Audacity – použitý přímo z repozitáře. Pult se v systému objeví jako standardní 16ti kanálové USB-audio.
  4. V linuxu je třeba nastavit práva pro uživatele na příslušnou snd_card v /dev (v mém případě /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/u
    sb2/2-1/2-1.2/2-1.2:1.0/sound/card2) a nebo spustit Audacity jako root přes sudo.
  5. Je třeba nastavit rozlišení pro projekt v audacity stejné jako je v setup na pultu (v našem případě, protože jsme bokem ještě nahrávali na ADAT to bylo 44.1kHz)
  6. Pak uz jen staci v horni liste audacity vybrat nahrávací zařízení (BEHRINGER_X-USB_696976E3-00-XUSB), vedle zvolit počet kanálů a můžeme nahrávat.

Poznámka:

Pro uživatele windows – nahrávání je náročné na datový tok – linux má low-latency jádro, tam už není nic potřeba dohrávat ale pro windows budete potřebovat kromě ovladače pro pult také nějaký ASIO driver. Protože ASIO je licenční záležitost, není Audacity s touto podporou zkompilováno. Budete se tudíž muset poohlédnout po nějakém komerčním nahrávacím software s toutou podporou nebo ručně stáhnout zdroje k ASIO a Audacity si zkompilovat – návod zde. Ale to je možná jednodušší si nainstalovat ten linux (stejně je lepší než Windows 🙂